Ústřední melodie Aktů X
X-files theme (x-files.mp3) (3.13MB)
X-files theme
 

The truth is out there

 

Anabeth Gish(Reyesová)

Vytvořeno 05.09.2010 14:46:45 | Poslední změna 05.09.2010 14:47:39
Annabeth Gishová se narodila 13. března 1971 v americkém státě Nové Mexiko. Její rodiče se jmenovali Robert a Judy. Když byly Annabeth dva roky, celá rodina se přestěhovala do Iowy, kde malé děvčátko vyrůstalo se svým bratrem Timem a sestrou Robin. Otec Robert byl profesorem angličtiny na University of Northern Iowa a matka učitelkou na základní škole. Střední školu studovala Annabeth na Northern University High School ve městě Cedar Falls v Iowě a v roce 1989 nastoupila na prestižní Duke University v Severní Karolíně. Hereckou kariéru odstartovala ve stejném roce jako Gillian Andersonová, roku 1986 ztvárnila jednu z hlavních rolí v rodinném dramatu Desert Bloom. V roce 1988 si zahrála v komedii Mystic Pizza s Julií Robertsovou, roku 1994 se objevila v populárním westernu Wyatt Earp po boku hereckých hvězd Kevina Costnera, Dennise Quaida a Gena Hackmana. O rok později byla obsazena do jedné z rolí v biografickém filmu Nixon režiséra Olivera Stonea a roku 1999 ztvárnila vedlejší roli v průměrném thrilleru Double Jeopardy s Tommy Lee Jonesem.

Bezesporu ten největší zlom přišel v roce 2001, kdy byla obsazena do role agentky Monicy Reyesové v seriálu Akta X. Celkem si zahrála ve 23 epizodách osmé a deváté série, včetně závěrečné epizody The Truth. Poprvé ji agent Doggett představil Scullyové a Skinnerovi v epizodě This Is Not Happening, v jejíž recenzi se o hereččině působení dočtete další detaily. Annabeth byla fanynkou seriálu Akta X od jeho prvního uvedení, a tak byla velmi nadšena, když si ji Chris Carter vybral do významné role. Agentka Reyesová se v deváté sérii stala jednou z hlavních postav seriálu, když po odchodu Scullyové do ústraní vyšetřovala Akta X spolu s agentem Doggettem. Po skončení natáčení v roce 2002 se na šest epizod mihla v roli nejstarší prezidentovy dcery v seriálu The West Wing. Nebyla to její první role, v níž ztvárnila prezidentovu dceru; již ve filmu Nixon v polovině devadesátých let si zahrála Julii Nixon Eisenhowerovou, stále žijící dceru amerického prezidenta Richarda Nixona. Roku 2006 byla obsazena do jedné z hlavních rolí seriálu Brotherhood kabelové televize Showtime (na oficiálních stránkách najdete hereččin profil). Ve stejném roce ztvárnila jednu z rolí v hororu Desperation podle populárního románu Stephena Kinga a také postavu v tajemném filmovém příběhu Mojave Phone Boath. V lednu 2009 se Annabeth objevila v americkém rodinném filmu An American Girl: Chrissa Stands Strong z produkce kabelové televize HBO.

Annabeth se vdala za Wadea Allana, kterého poznala na natáčení Akt X, kde Allan pracoval jako kaskadér. V pátek 12. ledna 2007 porodila syna Cashe Alexandera. O rok a půl později, v říjnu 2008, přišel na svět její druhý syn, Enzo. Na veřejnosti se objevila např. v prosinci 2007, lednu 2008, červenci 2008 a červnu 2009. Pokud se vám Annabeth líbí, nenechte si ujít třicítku vybraných fotografií. Více o této herečce se dočtete na Wikipedii, IMDB nebo na CSFD.