Ústřední melodie Aktů X
X-files theme (x-files.mp3) (3.13MB)
X-files theme
 

The truth is out there

 

Zajímavosti

Dana Scullyová v podání Gillian Andersonové objevila ve všech epizodách kromě čtyr.

Mulder zahraný Davidem Duchovnym hrál ve 173 epizodách

Během 9 sérií měli Mulder a Scullyová 17 různých informátorů.Vetšina zaplatila za poskytnuté informace životem.

7. a 8. série se točily tak, aby se daly použít jako závěr seriálu.

V úvodních titulcích se až na 19 výjimek objevil slogan The truth is out there(pravda je tam venku).Jiné slogany se většinou vyskytly v mytologyckých či jinak zlomových epizodách(únos Scullyové-Deny everything-všechno popři,závěr první série-Trust no one-nikomu nevěř atd.)

Mulder i jeho představitel David Duchovny mají prostřední jméno William

Osamělí střelci se dočkali vlastního ne příliš úspěšného spin-offu.

Mulder viděl film Plan 9 from Outer Space od Edwarda D. Wooda Jr. 42 krát. Číslo jeho bytu je také 42. Podle kultovního románu Douglase Adamse "Stopařův průvodce po galaxii" je 42 odpověď na život, vesmír a tak vůbec.

Slavný hudební motiv z úvodních titulků vznikl naprostou náhodou. Skladatel Mark Snow při práci na svých klávesách zavadil loktem o tlačítko s funkcí ozvěny a výsledek se mu líbil natolik, že kolem něj postavil celé téma.

Hned v úvodním díle poznáváme, že Mulder věří v nadpřirozené jevy, zatímco Scullyová je skeptik. U jejich hereckých představitelů je tomu ale naopak.

William B. Davis, představitel Muže s cigaretou, je nekuřák. Cigarety, které kouří ve svých scénách, v sobě nemají tabák, ale byliny.

Zmizení Scullyové během druhé série bylo původně plánováno jako vysvětlení absence Gillian Anderson, která byla tehdy těhotná. Později se z této zápletky stal klíčový bod k ústřední mytologii seriálu

Heslo Mulderova počítače je "trust no one" (nikomu nevěř).